Aktualita

Judista Lukáš Krpálek spojil svůj domov s obnovitelnými zdroji energie

Fotovoltaické elektrárny zaznamenaly v posledních dvou letech nebývalý boom. Energetická krize přiměla mnoho lidí hledat cesty, jak snížit astronomické účty za plyn, elektřinu nebo teplo. A taky jak dosáhnout co největší soběstačnosti a nebýt závislý jen na jednom či dvou zdrojích energie. Právě solární systémy se pro mnoho Čechů staly doslova symbolem energetické svobody. Jedním z těch, kdo se rozhodl investovat do obnovitelných zdrojů, je i judista Lukáš Krpálek.

Dvojnásobný olympijský vítěz se směrem k větší ekologické a ekonomické udržitelnosti přitom vydal ještě předtím, než udeřila stávající krize. „V roce 2015 jsme si s manželkou pořídili nemovitost na sever od Prahy, a když jsme ji začali přizpůsobovat našim představám, právě otázka energií hrála docela důležitou roli”, vysvětluje jeden z nejúspěšnějších sportovců současnosti. „Vnímám problémy současného světa a myslím si, že je-li v mých možnostech nějak přispět k boji s klimatickou změnou, měl bych se o to pokusit. Zároveň nebudu zastírat, že do našich úvah se promítl i aspekt finančních úspor. Shodou okolností právě v té době odstartovaly nové dotace na zelenou energetiku, a tak jsme se rozhodli do toho skočit.”

Vytápění domu ze vzduchu a pohon elektromobilu ze slunce

Vznikl tak plán osadit střechu domu solárními panely a k vytápění využít tepelné čerpadlo vzduch-voda. To mělo původně ohřívat jen vodu v bazénu, nakonec ale bylo zvoleno jako hlavní tepelný zdroj pro celou nemovitost. Ale ne všechno šlo hladce. „Když jsme se pustili do práce, zjistili jsme, že tepelná izolace domu není v dobrém stavu. Takže to byla první věc, kterou jsme museli vyřešit,” vysvětluje peripetie kolem výstavby fotovoltaické elektrárny Petr Mitkov, majitel společnosti Minext Pro s.r.o., která instalaci prováděla. Minext Pro se zaměřuje převážně na výstavbu větších průmyslových solárních parků, v tomto případě ale firma dokázala, že si poradí i s rezidenčními objekty.

„Dál tam byl požadavek, aby se elektřina ze solárů použila i k nabíjení elektromobilů, jejichž je Lukáš fanda. Do domu jsme tak instalovali nabíječky a bateriové úložiště s kapacitou 11,5 kWh. To slouží nejen jako solidní zásobárna energie, ale především jako vyrovnávací zásobník pro rychlejší dobití elektromobilu. V praxi to znamená, že když svítí slunce, vygenerovaná elektřina se ukládá v bateriích a je tam k dispozici, kdykoliv je potřeba dobít vůz. A pokud se auto dobíjí přes den a využije takto naakumulovaná energie z baterií, může Lukáš skoro tři čtvrtě roku jezdit na energii ze slunce, tj. zadarmo. Když si vezmete, kolik dneska stojí pohonné hmoty, je to opravdu citelná úspora. Dál k tomu přičtěme fakt, že se nám pro Lukáše podařilo vyběhat dotaci a výstavbu FVE financovat z velké části s její pomocí. Rázem se investice do fotovoltaiky jeví jako velmi racionální záležitost” uzavírá Petr Mitkov.

Čím víc zdrojů energie, tím větší svoboda i bezpečnost

Dům Lukáše a Evy Krpálkových má na střeše fotovoltaické panely s výkonem 9,9 kWp, v garáži bateriový systém a nabíječku na elektroauta a po celé ploše nemovitosti podlahové topení napojené na tepelné čerpadlo. Dá se tedy říct, že je rodina slavného judisty energeticky zcela soběstačná? „To určitě ne,” vysvětluje odborník na obnovitelnou energetiku Antonín Lůbal ze společnosti PVShop, specializovaného e-shopu s fotovoltaikou. „Slunce je skvělý, čistý zdroj energie. Má ale pochopitelně tu nevýhodu, že občas nesvítí. Tepelné čerpadlo zase potřebuje ke svému fungování elektřinu. Není to tedy tak, že by člověk mohl udělat dlouhý nos na všechny energetické společnosti a navždy už jet jen z vlastních zdrojů. Nějaké účty je třeba stále platit. Jsou ale podstatně nižší,” dodává expert, který s Lukášem Krpálkem aktuálně řeší další rozšíření jeho solárního systému.


No a kdyby uprostřed zimy došlo k nějaké kalamitě a celá země se ocitla bez proudu? Krpálkovi by přesto nezmrzli! „Pro všechny případy jsem si v domě nechal postavit i krb a na dvoře mám vyskládané dva kubíky dřeva,” směje se světový šampión. „Je to samozřejmě hodně záležitost nějaké atmosféry, sednout si za dlouhých zimních večerů s rodinou ke krbu a jen tak relaxovat. Ale kdyby přišla energetická apokalypsa, jsme připraveni,” uzavírá se smíchem dvoumetrový sportovec, který svůj domov propojil s obnovitelnými zdroji energie.

Minext Pro

6. 8. 2023

zpět na úvodní stránku